Continued" />
Združenje filmskih snemalcev Slovenije je drugi dan Festivala slovenskega filma predstavilo knjigo Oblikovanje svetlobe za televizijo in film (Oblikovanje svjetla za televiziju i film) rednega profesorja na ADU Zagreb Borisa Popovića, ki je nastajala osem let, znanje, ki ga podaja, pa je v veliki meri univerzalno in brezčasno, saj bolj kot na sami tehnologiji temelji na fiziki, teoriji likovne umetnosti, psihologiji, zgodovini umetnosti ipd.
Na predstavitvi prevoda knjige v slovenski jezik so sodelovali prevajalka Špela Peršin, lektorica Nataša Purkat in direktor fotografije Jure Černec, ZFS. Spregovorili so o vzrokih, smiselnosti in nujnosti tovrstnih prevodov v slovenski jezik ter pomislekih, s katerimi so se soočali pri nastajanju knjige.
Združenje filmskih snemalcev Slovenije je v sodelovanju s Slovensko kinoteko in Borkom Radeščkom ob 101. obletnici rojstva Ivana Marinčka – Žana pripravilo fotografsko razstavo z motivi iz filmskega in zasebnega življenja tega velikega filmskega ustvarjalca. Ivan Marinček – Žan je kot direktor fotografije sodeloval pri postavljanju temeljev slovenske kinematografije. Bil je snemalec prvega slovenskega zvočnega celovečernega igranega filma Na svoji zemlji (France Štiglic, 1948), njegova kamera je zabeležila dogodivščine Kekca (Jože Gale, 1951), s filmom Srečno, Kekec! (Jože Gale, 1963) pa je poskrbel tudi za prvi slovenski celovečerni film, posnet na barvni filmski trak.
Po otvoritvi razstave smo predvajali dokumentarni film o nedavno preminulem veteranu, pionirju slovenske kinematografije, direktorju fotografije Ivanu Marinčku – Žanu. Uvodno pričevanje nas je seznanilo z njegovim mladostniškim spoznavanjem čarobnosti gibljivih podob in poklicnim uveljavljanjem v nastajajoči slovenski kinematografiji. Po njegovi ustvarjalni življenjski poti, bogato ilustrirani z odlomki iz Marinčkovih najpomembnejših stvaritev, nas je popeljal filmski kritik in publicist Marcel Štefančič, jr. Projekciji filma je sledil pogovor z Marinčkovo hčerjo Sonjo Kodrič, njegovim dolgoletnim prijateljem Borkom Radeščkom, avtorjem filma Radovanom Čokom in filmskim kritikom Macelom Štefančičem, jr..